Od roku szkolnego 2025/2026 w polskich szkołach pojawi się nowy przedmiot – edukacja zdrowotna, który ma na celu zwiększenie świadomości uczniów w kwestiach zdrowia fizycznego, psychicznego oraz seksualnego. Wprowadzenie tego przedmiotu jest odpowiedzią na rosnące problemy emocjonalne wśród młodzieży, które objawiają się nie tylko w postaci obniżonego nastroju, ale także impulsywnych czy destrukcyjnych zachowań. Edukacja zdrowotna zastąpi dotychczasowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Zobacz, kto może uczyć edukacji zdrowotnej i jakie kwalifikacje są wymagane!
Edukacja zdrowotna w klasach 1-3 szkół średnich i nie tylko – nowy przedmiot w szkołach. Jak wpłynie na młodzież?
Nowy przedmiot, który zastąpi dotychczasowe zajęcia z WDŻ, wprowadzi szerszy zakres tematyczny. Jego głównym celem będzie kształtowanie zdrowych nawyków, rozwijanie umiejętności dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz podnoszenie świadomości uczniów na temat profilaktyki zdrowotnej w szerszym kontekście. Warto zaznaczyć, że pojawi się edukacja zdrowotna w klasach 1-3 szkół średnich, a także 4-8 szkoły podstawowej.
Edukacja zdrowotna – podstawa programowa, czyli jakie tematy zostaną poruszone?
Jak wskazuje sama nazwa przedmiotu, w trakcie zajęć nauczyciele będą poruszać wiele ważnych zadnienia, jak np.:
- zapobieganie chorobom i promowanie zdrowego stylu życia;
- wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego;
- zasady prawidłowego odżywiania;
- korzyści płynące z aktywności fizycznej;
- bezpieczne korzystanie z internetu;
- problematyka uzależnień i ich konsekwencje;
- zdrowie seksualne i kwestie związane z reprodukcją.
Edukacja zdrowotna w szkole podstawowej i nie tylko – dlaczego jest tak ważna?
Współczesny świat, pełen sprzecznych informacji, problemy rodzinne i społeczne, globalne wydarzenia oraz presja rówieśnicza sprawiają, że dzieci i młodzież borykają się z przeciążeniem bodźcami. Często nie potrafią sobie z tym poradzić, co prowadzi do wzrostu ryzyka depresji, obniżonego nastroju czy poczucia izolacji.

Niestety, w szkołach zbyt mało uwagi poświęca się tematyce zdrowia, mimo że jest to fundament dobrego funkcjonowania. Choć istnieje edukacja prozdrowotna w przedszkolu, a w szkole podstawowej i średniej były przedmioty poruszające podobne tematy, edukacja zdrowotna daje przestrzeń do rozmowy o tym, co najistotniejsze – o zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Dzięki niej młodzi ludzie mają okazję nauczyć się rzeczy, które będą miały ogromne znaczenie w ich dorosłym życiu. Celem przedmiotu jest zwiększenie świadomości nastolatków oraz motywowanie ich do dbania o zdrowie na każdym etapie życia.
Ważnym aspektem tej edukacji jest również profilaktyka. Uczniowie dowiedzą się, jak zapobiegać konkretnym problemom zdrowotnym, a także zdobędą wiedzę, którą będą mogli przekazać swoim bliskim. Nowy przedmiot ma ogromny potencjał – jego skuteczność zależy od kompetencji nauczyciela i tego, jak wykorzysta on tę wiedzę w pracy z młodzieżą.
Zakres nauczania i organizacja zajęć przedmiotu edukacja zdrowotna – program nauczania z 11 obszarami tematycznymi
Edukacja zdrowotna w szkołach będzie realizowana na podstawie nowego programu, który obejmuje 11 obszarów tematycznych. Uczniowie będą mieli okazję zdobywać wiedzę o zdrowym stylu życia i sposobach radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Przedmiot będzie realizowany przez jedną godzinę w tygodniu. Istnieje możliwość rezygnacji z zajęć – w przypadku niepełnoletnich uczniów rezygnację muszą zatwierdzić rodzice, natomiast uczniowie pełnoletni będą mogli podjąć tę decyzję osobiście. Szkoły będą miały elastyczność w organizacji zajęć, a niektóre tematy mogą być prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, w zależności od omawianego zagadnienia.
Edukacja zdrowotna – kto może prowadzić? Sprawdź wymogi
Aby móc nauczać nowego przedmiotu, nauczyciele muszą spełniać określone wymagania dotyczące wykształcenia oraz przygotowania pedagogicznego. Kto może uczyć edukacji zdrowotnej? Oto główne kryteria dla nauczycieli, którymi mogą być:
- osoby posiadające tytuł magistra z zakresu edukacji zdrowotnej oraz odpowiednie przygotowanie pedagogiczne – będą mogły w pełni realizować zajęcia;
- osoby z innym tytułem magistra, które mają:
- przygotowanie pedagogiczne;
- ukończone studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej.
Inne kwalifikacje umożliwiające nauczanie edukacji zdrowotnej – na co warto zwrócić uwagę?
Edukacja zdrowotna w szkole nie jest zarezerwowana wyłącznie dla absolwentów edukacji zdrowotnej. Uprawnienia do prowadzenia tych zajęć mogą uzyskać również nauczyciele i specjaliści z innych dziedzin. Kto jeszcze może prowadzić edukację zdrowotną? Przede wszystkim nauczyciele przedmiotów pokrewnych, takich jak:
- nauczyciele biologii i przyrody – posiadają obszerną wiedzę na temat zdrowia człowieka oraz funkcjonowania organizmu;
- nauczyciele wychowania fizycznego – mogą prowadzić tematy dotyczące aktywności fizycznej oraz profilaktyki zdrowotnej;
- nauczyciele wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) – mają doświadczenie w nauczaniu zagadnień związanych z wychowaniem i zdrowiem seksualnym;
- psycholodzy szkolni – są w stanie prowadzić zajęcia dotyczące zdrowia psychicznego, emocji oraz radzenia sobie ze stresem.
Jeśli nie tylko zastanawiasz się, kto będzie mógł uczyć edukacji zdrowotnej, ale chcesz się stać jednym z nauczycieli, musisz wiedzieć, że pierwszym krokiem jest uzyskanie niezbędnych kwalifikacji. Możesz je zdobyć, zapisując się na odpowiednie studia podyplomowe. W naszej uczelni oferujemy kierunki, które umożliwią zdobycie nowych umiejętności do nauczania edukacji zdrowotnej – szybko, łatwo i profesjonalnie. Sprawdź naszą ofertę na studia-online.pl.
Kto może uczyć edukacji zdrowotnej? Lista specjalistów jest długa
Osoby z wykształceniem medycznym, które ukończyły przygotowanie pedagogiczne, również będą uprawnione do nauczania edukacji zdrowotnej. Dotyczy to między innymi:
- lekarzy;
- pielęgniarek;
- farmaceutów;
- dietetyków i specjalistów ds. żywienia.
Dzięki temu uczniowie będą mogli czerpać wiedzę od praktyków, którzy na co dzień zajmują się zdrowiem i profilaktyką.

Praca zespołowa w gronie nauczycielskim – nowa organizacyjna możliwość
Jednym z nowatorskich rozwiązań w ramach edukacji zdrowotnej będzie możliwość realizacji zajęć przez zespół specjalistów. Szkoły będą miały możliwość tworzenia zespołów nauczycieli odpowiedzialnych za realizację programu edukacji zdrowotnej. Oznacza to, że różne tematy mogą być prowadzone przez specjalistów, takich jak nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, psychologowie, czy lekarze. Do korzyści płynących z tego modelu, warto zaliczyć m.in.:
- Zwiększenie jakości nauczania – uczniowie otrzymają rzetelną wiedzę od specjalistów z różnych dziedzin.
- Większe zaangażowanie uczniów – różnorodność zajęć uczyni je bardziej interesującymi.
- Lepsze przygotowanie młodzieży do dbania o zdrowie – uczniowie będą mieli szerszą perspektywę na różne aspekty zdrowia.
Edukacja zdrowotna w szkole – droga do dbania o zdrowie najmłodszych
Wprowadzenie edukacji zdrowotnej to krok w stronę całościowego podejścia do zdrowia uczniów. Nowy przedmiot da młodzieży możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat zdrowia fizycznego, psychicznego oraz seksualnego. Do prowadzenia zajęć uprawnieni będą zarówno absolwenci edukacji zdrowotnej, jak i nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, WDŻ, psycholodzy oraz specjaliści z branży medycznej.
Szansa na rozwój zawodowy – studia podyplomowe
Osoby, które chcą zdobyć odpowiednie kwalifikacje, mogą zapisać się na studia podyplomowe Edukacja zdrowotna. To doskonała okazja, by poszerzyć wiedzę z zakresu zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego oraz rozwinąć umiejętności dydaktyczne. Studia online oferują elastyczność nauki z dowolnego miejsca, co pozwala na łączenie nauki z pracą zawodową. To świetna okazja na awans, zdobycie nowych kwalifikacji i większą pewność siebie w pracy z uczniami.
Teraz już wiesz, kto będzie mógł uczyć edukacji zdrowotnej. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do grona uprawnionych osób i zyskać możliwość lepszego przygotowania młodzieży do dorosłego życia i świadomego dbania o zdrowie, zapisz się na nasze studia podyplomowe. Odpowiednia wiedza oraz umiejętności są kluczowymi elementami w przygotowaniu młodzieży do świadomego dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli chcesz stać się częścią tej ważnej zmiany i kształtować przyszłe pokolenia, zainwestuj w rozwój swoich kompetencji!