matura po latach - jak ją zdać i rozpoczać studia? matura po latach - jak ją zdać i rozpoczać studia?

Matura po latach – jak ją zdać i rozpocząć studia?

Powrót do nauki nawet po wieloletniej przerwie staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród osób, które chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową, podnieść swoje kwalifikacje lub po prostu zrealizować marzenie o ukończeniu wybranego obszaru studiów. Interesuje Cię matura po latach? Zobacz, co musisz zrobić, by podejść do egzaminów dojrzałości po dłuższej przerwie.

Zdawanie matury po latach – ambitny krok na drodze do rozwoju

Decyzja o podejściu do matury po latach jest dużym wyzwaniem, ale również krokiem, który może otworzyć przed Tobą wiele nowych możliwości zawodowych. Chociaż może to wymagać wysiłku, na pewno przyniesie korzyści w przyszłości – szczególnie w branżach, gdzie posiadanie wykształcenia wyższego jest niemalże obowiązkowe. Pisanie matury po latach i uzyskanie pozytywnego wyniku to droga go:

  • zdobycia nowych możliwości zawodowych – uzyskanie matury daje dostęp do studiów wyższych, które są niezbędne w wielu zawodach, a to zwiększa Twoje szanse na awans lub lepszą pracę;
  • zwiększenia szans na rozwój i poprawę swojej aktualnej sytuacji – wykształcenie wyższe to często klucz do awansu i większych szans na objęcie bardziej wymagających stanowisk w pracy;
  • rozwoju osobistego – powrót do nauki to także możliwość poszerzenia horyzontów, rozwoju umiejętności, a także lepszego przygotowania do życia zawodowego i prywatnego.
matura po latach - co zrobić, by ją napisać

Jeśli interesuje Cię matura po latach, forum bądź dowolna grupa na portalach społecznościowych gromadząca osoby przystępujące do egzaminów po latach, z pewnością potwierdzi, że jest to jedna z najważniejszych i najlepszych decyzji. 

Jak zdać maturę po latach? Brak ograniczeń czasowych

Jeżeli zdecydujesz się przystąpić do matury po latach, możesz to zrobić bez względu na czas, jaki minął od ukończenia szkoły średniej. Ważną wiadomością jest to, że nie ma żadnych ograniczeń czasowych, więc możesz podejść do matury w dowolnym momencie. 

Od 2023 roku obowiązują dwie wersje matury – jeśli ukończyłeś gimnazjum, przystąpisz do egzaminu w formule z 2015 roku, a jeśli zakończyłeś szkołę podstawową, wybierzesz nową formułę z 2023 roku. Jeśli zastanawiasz się więc, jak zdać maturę po 25 latach, mamy dobrą wiadomość – możesz przygotować się do egzaminów i podejść mimo upływu nawet tak długiego czasu.

Co należy zrobić w OKE? Matura po latach i deklaracja

Jeśli zastanawiasz się, jak zapisać się na maturę po latach, musisz wiedzieć, że najważniejszym krokiem jest złożenie odpowiedniej dokumentacji w swojej byłej szkole lub w najbliższym Okręgowym Ośrodku Egzaminacyjnym. W przypadku absolwentów szkół średnich istnieje konieczność złożenia jednej z dwóch deklaracji – A lub B, w zależności od rodzaju ukończonej szkoły. Wszystkie szczegóły dotyczące dokumentów oraz wymaganych formalności można uzyskać bezpośrednio w szkole bądź w OKE.

Matura po latach – jaką deklarację trzeba wypełnić?

Aby przystąpić do matury po latach, należy złożyć odpowiednią deklarację w swojej byłej szkole lub w najbliższej siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jeśli jesteś absolwentem szkoły średniej, powinieneś zgłosić chęć przystąpienia do matury i przedstawić wymagane dokumenty. W zależności od ukończonej szkoły istnieją różne rodzaje deklaracji:

Deklarację A składa absolwent:

  • 3-letniego liceum ogólnokształcącego (LO);
  • szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego LO;
  • 4-letniego technikum;
  • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum;
  • ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.), który przystąpił do matury w latach 2019–2022, ale nie uzyskał świadectwa dojrzałości.

Deklarację B składa absolwent:

  • 4-letniego LO, którego szkoła została zlikwidowana;
  • 3-letniego LO lub szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego LO, 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2022/2023, a jego szkoła została zlikwidowana;
  • uzupełniającego LO, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2012/2013;
  • liceum profilowanego bądź technikum uzupełniającego dla młodzieży, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2013/2014;
  • ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.).

Ponadto deklarację B składają także osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Poprawa matury po 5 latach – czy są jakieś ograniczenia czasowe?

Po dłuższym czasie można nie tylko podejść do egzaminu w celu uzyskania świadectwa dojrzałości, ale można także można zmienić uzyskany rezultat. Poprawianie matury po latach również nie ma limitu czasowego, który by uniemożliwiał podejście do egzaminu dojrzałości po dłuższym czasie od ukończenia szkoły średniej.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy możliwa jest poprawa matury po 10 latach, musisz podjąć odpowiednie kroki, składając odpowiednią deklarację do szkoły lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, określając chęć przystąpienia do matury w odpowiedniej formule. Możliwość poprawienia matury daje szansę na poprawę wyniku i kontynuowanie edukacji na studiach, bez względu na czas, jaki minął od ukończenia szkoły średniej.

Zdawanie dodatkowego przedmiotu na maturze po latach

Warto pamiętać, że możliwa jest nie tylko poprawa matury po latach, ale wybranie dodatkowego przedmiotu, który pomoże Ci w lepszym dopasowaniu do wymagań na studiach lub w przyszłej pracy. Taka możliwość daje większą elastyczność w wyborze ścieżki kariery i rozwoju.

matura po latach

Matura po latach – Sprawdzona droga do sukcesu

Zdanie matury po latach może wydawać się trudne, ale odpowiednie przygotowanie pomoże Ci osiągnąć sukces. Oto kilka sposobów, które mogą ułatwić Ci przygotowania:

  • kursy przygotowawcze – są to znakomite zajęcia, które pozwalają przypomnieć i utrwalić materiał w sposób systematyczny, a także poznać aktualne wymagania egzaminacyjne; kursy są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli i dają możliwość rozwiązywania trudniejszych zadań;
  • samodzielna nauka – korzystając z podręczników i materiałów online, możesz elastycznie dostosować tempo nauki do swoich potrzeb, ucząc się w dogodnym dla siebie czasie;
  • pomoc nauczyciela – korepetycje to doskonała okazja, by skupić się na zagadnieniach, które sprawiają Ci trudność i skonsultować problematyczne tematy z nauczycielem.

Odwiedź strefę maturzysty i przygotuj się do egzaminów dojrzałości razem z nami!

Jakie studia wybrać po zdaniu matury?
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku matury możesz zdecydować się na jedną z opcji dalszego kształcenia. Na naszej Uczelni możesz wybrać:

  • studia licencjackie – trwają 3 lata i oferują zdobycie tytułu licencjata; to doskonała opcja, by szybko rozpocząć karierę zawodową, poszerzając swoje umiejętności i możliwości zawodowe;
  • studia jednolite magisterskie – trwają 5 lat i oferują pełny tytuł magistra, zapewniając głębsze zrozumienie danej dziedziny i szersze możliwości poprowadzenia swojej kariery.

Nasza Uczelnia oferuje szeroki wybór studiów, dostosowanych do aktualnych trendów na rynku pracy, dzięki czemu po maturze możesz wybrać obszar, który odpowiada Twoim pasjom i potrzebom zawodowym.